ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպեց Ֆրանսիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը, որի կազմում են Ազգային ժողովի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի փոխնախագահ Գի Տեսիեն, Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի փոխնախագահ Վալերի Բուայեն, Ազգային ժողովի պատգամավորներ Գզավիե Բրըտոնը, Ժակլին Դյուբուան եւ Ֆրանսուա Պուպոնին:
Արարատ Միրզոյանը, ողջունելով հյուրերին, նշեց, որ պատիվ է Ազգային ժողովում հյուրընկալել հայ ժողովրդի վաղեմի իրական բարեկամներին: Խորհրդարանի խոսնակն ընդգծեց, որ կարեւոր էր  ֆրանսիացի գործընկերների այցը Հայաստան:
Կողմերը քննարկեցին թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով ստեղծված իրավիճակն Արցախում, հայ ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց վերադարձի, Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում բանակցությունների վերսկսման եւ դրանում Ֆրանսիայի կարեւոր դերի վերաբերյալ հարցեր:
Ֆրանսիացի խորհրդարանականներն ԱԺ նախագահին ներկայացրին Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող եւ Արցախի վերաբերյալ նոր օրենսդրական նախաձեռնություններով հանդես գալու իրենց մտադրությունը:
Արարատ Միրզոյանը եւ ֆրանսիացի գործընկերները պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին համատեղ ջանքեր գործադրել Արցախի անվտանգության եւ արցախահայերի ինքնորոշման իրավունքը պաշտպանելու ուղղությամբ` փորձելով առավել հանրայնացնել խնդիրը եվրոպական տարբեր երկրներում:

Председатель НС А.Мирзоян встретился с французской парламентской делегацией в составе заместителя председателя группы дружбы Франция-Армения Национального Собрания Ги Тесье, заместителя председателя группы дружбы Франция-Армения Сената Франции Валери Буайе, депутатов НС Ксавье Бриттоном, Жаклин Дюбуа и Франсуа Пупони.
Приветствуя гостей, А.Мирзоян отметил, что для него большая честь принимать в Национальном Собрании давних настоящих друзей армянского народа. Спикер парламента подчеркнул важность визита французских партнеров как в Армению, так и в Арцах.
Стороны обсудили ситуацию в Арцахе в результате турецко-азербайджанской агрессии, возвращение армянских военнопленных и других удерживаемых лиц, возобновление переговоров в рамках сопредседательства Минской группы и важную роль в этом Франции.
Французские парламентарии представили Председателю НС свои намерения выступить с новыми законодательными инициативами, криминализирующими отрицание Геноцида армян, а также по Арцаху.
А.Мирзоян и его французские коллеги договорились приложить совместные усилия для обеспечения безопасности Арцаха и права арцахских армян на самоопределение, пытаясь сделать проблему   более публичной в различных европейских странах.